- Loyal
- 7218-BE-TVP
7218-BE-TVP Bearing | Loyal
| 7218-BE-TVP interchange NKE 7218-BE-TVP | |
| 7218-BE-TVP cross reference NKE 7218-BE-TVP | |
| 7218-BE-TVP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7218-BE-TVP |
| D | 160 mm |
| d | 90 mm |
| B | 30 mm |
| C | 30 mm |
| a | 67 mm |
| Weight | 2,4 Kg |
| r3 min. | 1 mm |
| r4 min. | 1 mm |
| r1 min. | 2 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| Size (mm) | 90x160x30 |
| Width (mm) | 30 |
| Bearing number | 7218-BE-TVP |
| Limiting speed | 4500 r/min |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| Basic dynamic load rating (C) | 112 kN |
| Basic static load rating (C0) | 94 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



7218-BE-TVP PDF download