- Loyal
- 7308CG/GNP4
7308CG/GNP4 Bearing | Loyal
| 7308CG/GNP4 interchange NTN 7308CG/GNP4 | |
| 7308CG/GNP4 cross reference NTN 7308CG/GNP4 | |
| 7308CG/GNP4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308CG/GNP4 |
| C | 23 mm |
| d | 40 mm |
| D | 90 mm |
| B | 23 mm |
| Bore | 1.575 Inch | 40 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 0.906 Inch | 23 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Preload | Light |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 23 |
| Weight / LBS | 1.351 |
| Flush Ground | Yes |
| Inch - Metric | Metric |
| Contact Angle | 15 Degree |
| Product Group | B04270 |
| Cage Material | Steel |
| Raceway Style | 1 Rib Outer Ring |
| Other Features | Single Row | Angular Contact |
| Keyword String | Angular Contact Ball |
| Bearing number | 7308CG/GNP4 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Material - Ball | Steel |
| Precision Class | ABEC 7 | ISO P4 |
| Angle (α) | 15 ° |
| Long Description | 40MM Bore; 90MM Outside Diameter; 23MM Width; Open Enclosure; ABEC 7 | ISO P4 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearings; 15 Degree Contact Angle; Steel Cage Material; 1 Rib Outer Ring Racewa |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outside Diameter | 3.543 Inch | 90 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0.613 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Manufacturer Item Number | 7308CG/GNP4 |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



7308CG/GNP4 PDF download