- Loyal
- 7308CDF
7308CDF Bearing | Loyal
| 7308CDF interchange NACHI 7308CDF | |
| 7308CDF cross reference NACHI 7308CDF | |
| 7308CDF Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308CDF |
| C | 23 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| D | 90 mm |
| r1 | 1 mm |
| 2B | 46 mm |
| a - | 4.0 mm |
| Width | 23 mm |
| r min. | 1.5 mm |
| Weight | 0.655 Kg |
| ra max. | 1 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da min. | 49 mm |
| Da max. | 84.6 mm |
| ra (max) | 1.5 mm |
| da1 (min) | 49 mm |
| Bore Size | 40 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| ra1 (max) | 1 mm |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| da2 (min) | 49 mm |
| Da2 (max) | 84.6 mm |
| Da1 (max) | 81 mm |
| Width (mm) | 23 |
| Configuration | Duplex |
| Bearing number | 7308CDF |
| Angle (α) | 15 ° |
| Outside Diameter | 90 mm |
| Static Load Rating | 65,500 N |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Dynamic Load Rating | 80,500 N |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Limiting Speed - Oil | 13,000 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 1.5 mm |
| Limiting Speed - Grease | 9,600 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 9600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 80,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 65,5 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



7308CDF PDF download