- Loyal
- 7308C
7308C Bearing | Loyal
| 7308C interchange KOYO 7308C | |
| 7308C cross reference KOYO 7308C | |
| 7308C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308C |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| a | 20.2 mm |
| f0 | 13.4 |
| Cu | 2.65 |
| Cr | 65.4 |
| C0r | 35.3 |
| a(mm) | 20.2 |
| r(min) | 1.5 |
| Weight | 0.657 Kg |
| r min. | 1.5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| Da max. | 81.5 mm |
| ra max. | 1.5 mm |
| da(min) | 48.5 |
| r1(min) | 1 |
| Da(max) | 81.5 |
| ra(max) | 1.5 |
| da min. | 48.5 mm |
| Oil lub. | 13000 |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Grease lub. | 10000 |
| Bearing No. | 7308C |
| Bearing number | 7308C |
| Angle (α) | 15 ° |
| (Refer.)Mass(kg) | 0.657 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Oil) Lubrication Speed | 17000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 13000 r/min |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



7308C PDF download