- Loyal
- 7308C
7308C Bearing | Loyal
| 7308C interchange Loyal 7308C | |
| 7308C cross reference Loyal 7308C | |
| 7308C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308C |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 7308C |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



7308C PDF download