- Loyal
- 7308WN
7308WN Bearing | Loyal
| 7308WN interchange Timken 7308WN | |
| 7308WN cross reference Timken 7308WN | |
| 7308WN Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308WN |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| Weight | 0,667 Kg |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 7308WN |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 50,6 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



7308WN PDF download