- Loyal
- 7308DT
7308DT Bearing | Loyal
| 7308DT interchange NTN 7308DT | |
| 7308DT cross reference NTN 7308DT | |
| 7308DT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308DT |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| a | 30,5 mm |
| 2B | 46 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| db min | 45,5 mm |
| Weight | 1,25 Kg |
| Db max | 84,5 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da min. | 48,5 mm |
| Da max. | 81,5 mm |
| ra1 max. | 1 mm |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 7308DT |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6 900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 79,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 66 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



7308DT PDF download