- Loyal
- 7218 C
7218 C Bearing | Loyal
| 7218 C interchange NSK 7218 C | |
| 7218 C cross reference NSK 7218 C | |
| 7218 C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7218 C |
| D | 160 mm |
| d | 90 mm |
| B | 30 mm |
| C | 30 mm |
| a | 31,7 mm |
| r min. | 2 mm |
| Weight | 2,51 Kg |
| Da max. | 150 mm |
| ra max. | 2 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da min. | 100 mm |
| Size (mm) | 90x160x30 |
| Width (mm) | 30 |
| Bearing number | 7218 C |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| (Oil) Lubrication Speed | 9 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 6 300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 123 kN |
| Basic static load rating (C0) | 105 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



7218 C PDF download