- Loyal
- 7218 B
7218 B Bearing | Loyal
| 7218 B interchange NSK 7218 B | |
| 7218 B cross reference NSK 7218 B | |
| 7218 B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7218 B |
| a | 67,4 mm |
| d | 90 mm |
| D | 160 mm |
| B | 30 mm |
| C | 30 mm |
| Weight | 2,29 Kg |
| r min. | 2 mm |
| Da max. | 150 mm |
| ra max. | 2 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da min. | 100 mm |
| Size (mm) | 90x160x30 |
| Width (mm) | 30 |
| Bearing number | 7218 B |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3 200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 107 kN |
| Basic static load rating (C0) | 94 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



7218 B PDF download