- Loyal
- NNU 49/670 SPW33X
NNU 49/670 SPW33X Bearing | Loyal
| NNU 49/670 SPW33X interchange ISB NNU 49/670 SPW33X | |
| NNU 49/670 SPW33X cross reference ISB NNU 49/670 SPW33X | |
| NNU 49/670 SPW33X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NNU 49/670 SPW33X |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 230 mm |
| C | 230 mm |
| Weight | 410 Kg |
| Size (mm) | 670x900x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Bearing number | NNU 49/670 SPW33X |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| (Grease) Lubrication Speed | 679 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 4851 kN |
| Basic static load rating (C0) | 13426 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



NNU 49/670 SPW33X PDF download