- Loyal
- NNU 49/670 K/SPW33X
NNU 49/670 K/SPW33X Bearing | Loyal
| NNU 49/670 K/SPW33X interchange ISB NNU 49/670 K/SPW33X | |
| NNU 49/670 K/SPW33X cross reference ISB NNU 49/670 K/SPW33X | |
| NNU 49/670 K/SPW33X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NNU 49/670 K/SPW33X |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 230 mm |
| C | 230 mm |
| Weight | 410 Kg |
| Size (mm) | 670x900x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Bearing number | NNU 49/670 K/SPW33X |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| (Grease) Lubrication Speed | 679 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 4851 kN |
| Basic static load rating (C0) | 13426 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



NNU 49/670 K/SPW33X PDF download