- Loyal
- NJ2210EG
NJ2210EG Bearing | Loyal
| NJ2210EG interchange NACHI NJ2210EG | |
| NJ2210EG cross reference NACHI NJ2210EG | |
| NJ2210EG Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ2210EG |
| C | 23 mm |
| B | 23 mm |
| D | 90 mm |
| d | 50 mm |
| Fw | 59,5 mm |
| r1 | 1.1 mm |
| Width | 23 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,632 Kg |
| r1 min. | 1,1 mm |
| dd (min) | 67 mm |
| Da (max) | 83 mm |
| dc (min) | 62 mm |
| db (max) | 58 mm |
| db (min) | 57 mm |
| ra (max) | 1 mm |
| Bore Size | 50 mm |
| ra1 (max) | 1 mm |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Size (mm) | 50x90x23 |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 23 |
| Configuration | Single Row |
| Bearing number | NJ2210EG |
| Outside Diameter | 90 mm |
| Radial Clearance | 0.030 to 0.060 mm |
| Static Load Rating | 97,000 N |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Dynamic Load Rating | 83,500 N |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Limiting Speed - Oil | 8,000 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6,400 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 6400 r/min |
| Inside Ring Outside Diameter | 59.5 mm |
| Basic static load rating (C0) | 97 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 83,5 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



NJ2210EG PDF download