- Loyal
- 7309B
7309B Bearing | Loyal
| 7309B interchange KBC 7309B | |
| 7309B cross reference KBC 7309B | |
| 7309B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7309B |
| D | 100 mm |
| d | 45 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| a | 40.8 mm |
| r min. | 1.5 mm |
| Weight | 0.86 Kg |
| r1 min. | 1.1 mm |
| Size (mm) | 45x100x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | 7309B |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 100 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 95 kN |
| Basic static load rating (C0) | 80,5 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



7309B PDF download