- Loyal
- 6219
6219 Bearing | Loyal
| 6219 interchange ZEN 6219 | |
| 6219 cross reference ZEN 6219 | |
| 6219 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6219 |
| D | 170 mm |
| d | 95 mm |
| B | 32 mm |
| C | 32 mm |
| Weight | 2,79 Kg |
| Size (mm) | 95x170x32 |
| Width (mm) | 32 |
| Bearing number | 6219 |
| Bore Diameter (mm) | 95 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Basic dynamic load rating (C) | 108 kN |
| Basic static load rating (C0) | 81,5 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



6219 PDF download