- Loyal
- 513245
513245 Bearing | Loyal
| 513245 interchange Timken 513245 | |
| 513245 cross reference Timken 513245 | |
| 513245 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 513245 |
| D | 64 mm |
| d | 36 mm |
| B | 42 mm |
| C | 42 mm |
| Size (mm) | 36x64x42 |
| Width (mm) | 42 |
| Bearing number | 513245 |
| Bore Diameter (mm) | 36 |
| Outer Diameter (mm) | 64 |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



513245 PDF download