- Loyal
- 513-716A
513-716A Bearing | Loyal
| 513-716A interchange FLT 513-716A | |
| 513-716A cross reference FLT 513-716A | |
| 513-716A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 513-716A |
| D | 63 mm |
| d | 38 mm |
| T | 17 mm |
| B | 17,1 mm |
| Size (mm) | 38x63x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | 513-716A |
| Bore Diameter (mm) | 38 |
| Outer Diameter (mm) | 63 |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



513-716A PDF download