- Loyal
- 7309WN
7309WN Bearing | Loyal
| 7309WN interchange Timken 7309WN | |
| 7309WN cross reference Timken 7309WN | |
| 7309WN Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7309WN |
| D | 100 mm |
| d | 45 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| Weight | 0,885 Kg |
| Size (mm) | 45x100x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | 7309WN |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 100 |
| Basic dynamic load rating (C) | 66,6 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



7309WN PDF download