- Loyal
- 517011
517011 Bearing | Loyal
| 517011 interchange Timken 517011 | |
| 517011 cross reference Timken 517011 | |
| 517011 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 517011 |
| D | 96 mm |
| d | 54 mm |
| B | 51 mm |
| C | 51 mm |
| Size (mm) | 54x96x51 |
| Width (mm) | 51 |
| Bearing number | 517011 |
| Bore Diameter (mm) | 54 |
| Outer Diameter (mm) | 96 |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



517011 PDF download