- Loyal
- 517009
517009 Bearing | Loyal
| 517009 interchange Timken 517009 | |
| 517009 cross reference Timken 517009 | |
| 517009 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 517009 |
| D | 68 mm |
| d | 41 mm |
| B | 40 mm |
| C | 35 mm |
| Size (mm) | 41x68x40 |
| Width (mm) | 40 |
| Bearing number | 517009 |
| Bore Diameter (mm) | 41 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



517009 PDF download