- Loyal
- 517008
517008 Bearing | Loyal
| 517008 interchange Timken 517008 | |
| 517008 cross reference Timken 517008 | |
| 517008 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 517008 |
| D | 72 mm |
| d | 42 mm |
| B | 38 mm |
| C | 35 mm |
| Size (mm) | 42x72x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Bearing number | 517008 |
| Bore Diameter (mm) | 42 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



517008 PDF download