- Loyal
- 517007
517007 Bearing | Loyal
| 517007 interchange Timken 517007 | |
| 517007 cross reference Timken 517007 | |
| 517007 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 517007 |
| D | 78 mm |
| d | 45 mm |
| B | 40 mm |
| C | 37 mm |
| Size (mm) | 45x78x40 |
| Width (mm) | 40 |
| Bearing number | 517007 |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 78 |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



517007 PDF download