- Loyal
- 517006
517006 Bearing | Loyal
| 517006 interchange Timken 517006 | |
| 517006 cross reference Timken 517006 | |
| 517006 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 517006 |
| D | 64 mm |
| d | 38 mm |
| B | 37 mm |
| Size (mm) | 38x64x37 |
| Width (mm) | 37 |
| Bearing number | 517006 |
| Bore Diameter (mm) | 38 |
| Outer Diameter (mm) | 64 |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



517006 PDF download