- Loyal
- 517005
517005 Bearing | Loyal
| 517005 interchange Timken 517005 | |
| 517005 cross reference Timken 517005 | |
| 517005 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 517005 |
| D | 68 mm |
| d | 38 mm |
| B | 37 mm |
| Size (mm) | 38x68x37 |
| Width (mm) | 37 |
| Bearing number | 517005 |
| Bore Diameter (mm) | 38 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



517005 PDF download