- Loyal
- 517003
517003 Bearing | Loyal
| 517003 interchange Timken 517003 | |
| 517003 cross reference Timken 517003 | |
| 517003 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 517003 |
| D | 77 mm |
| d | 43 mm |
| B | 42 mm |
| Size (mm) | 43x77x42 |
| Width (mm) | 42 |
| Bearing number | 517003 |
| Bore Diameter (mm) | 43 |
| Outer Diameter (mm) | 77 |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



517003 PDF download