- Loyal
- 516010
516010 Bearing | Loyal
| 516010 interchange Timken 516010 | |
| 516010 cross reference Timken 516010 | |
| 516010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 516010 |
| D | 84 mm |
| d | 49 mm |
| B | 48 mm |
| C | 48 mm |
| Size (mm) | 49x84x48 |
| Width (mm) | 48 |
| Bearing number | 516010 |
| Bore Diameter (mm) | 49 |
| Outer Diameter (mm) | 84 |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



516010 PDF download