- Loyal
- 516007
516007 Bearing | Loyal
| 516007 interchange Timken 516007 | |
| 516007 cross reference Timken 516007 | |
| 516007 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 516007 |
| D | 53 mm |
| d | 29 mm |
| B | 37 mm |
| C | 37 mm |
| Size (mm) | 29x53x37 |
| Width (mm) | 37 |
| Bearing number | 516007 |
| Bore Diameter (mm) | 29 |
| Outer Diameter (mm) | 53 |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



516007 PDF download