- Loyal
- 46T30240JR/110
46T30240JR/110 Bearing | Loyal
| 46T30240JR/110 interchange KOYO 46T30240JR/110 | |
| 46T30240JR/110 cross reference KOYO 46T30240JR/110 | |
| 46T30240JR/110 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 46T30240JR/110 |
| e | 0.44 |
| d | 200 mm |
| D | 360 mm |
| T | 142 mm |
| C | 110 mm |
| Y0 | 1.52 |
| Y3 | 2.31 |
| Cu | 126 |
| Y2 | 1.55 |
| Cr | 1700 |
| C0r | 2240 |
| r(min) | 4 |
| Weight | 56,5 Kg |
| Da min | 336 mm |
| r min. | 4 mm |
| r1(min) | 1.5 |
| Sa(min) | 16 |
| ra(max) | 4 |
| da(min) | 222 |
| rb(max) | 1.5 |
| Da(min) | 351.5 |
| rb max. | 1,5 mm |
| ra max. | 4 mm |
| da min. | 222 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| Oil lub. | 1000 |
| Size (mm) | 200x360x142 |
| Width (mm) | 142 |
| Bearing No. | 46T30240JR/110 |
| Grease lub. | 750 |
| Bearing number | 46T30240JR/110 |
| (Refer.)Mass(kg) | 56.5 |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 360 |
| Calculation factor (e) | 0,44 |
| Calculation factor (Y0) | 1,52 |
| (Oil) Lubrication Speed | 1000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 750 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 2240 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 1360 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



46T30240JR/110 PDF download