- Loyal
- 52387/52637
52387/52637 Bearing | Loyal
| 52387/52637 interchange Timken 52387/52637 | |
| 52387/52637 cross reference Timken 52387/52637 | |
| 52387/52637 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 52387/52637 |
| D | 161,925 mm |
| d | 98,425 mm |
| T | 36,512 mm |
| B | 36,116 mm |
| C | 26,195 mm |
| R | 3,5 mm |
| r | 3,3 mm |
| Size (mm) | 98.425x161.925x36.512 |
| Width (mm) | 36,512 |
| Bearing number | 52387/52637 |
| Bore Diameter (mm) | 98,425 |
| Outer Diameter (mm) | 161,925 |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



52387/52637 PDF download