- Loyal
- NJ2206E.TVP
NJ2206E.TVP Bearing | Loyal
| NJ2206E.TVP interchange Timken NJ2206E.TVP | |
| NJ2206E.TVP cross reference Timken NJ2206E.TVP | |
| NJ2206E.TVP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ2206E.TVP |
| d | 30 mm |
| F | 37,5 mm |
| D | 62 mm |
| E | 55,5 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| r | 0,6 mm |
| H | 52 mm |
| J | 41,4 mm |
| r1 max. | 1 mm |
| Bearing number | NJ2206E.TVP |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 55,5 |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



NJ2206E.TVP PDF download