- Loyal
- 16020
16020 Bearing | Loyal
| 16020 interchange NTN-SNR 16020 | |
| 16020 cross reference NTN-SNR 16020 | |
| 16020 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 16020 |
| D | 150,000 mm |
| d | 100,000 mm |
| B | 16,000 mm |
| C | 16,000 mm |
| Size (mm) | 100x150x16 |
| Width (mm) | 16,000 |
| Bearing number | 16020 |
| Bore Diameter (mm) | 100,000 |
| Outer Diameter (mm) | 150,000 |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



16020 PDF download