- Loyal
- 24196 EK30W33+AOH24196
24196 EK30W33+AOH24196 Bearing | Loyal
| 24196 EK30W33+AOH24196 interchange ISB 24196 EK30W33+AOH24196 | |
| 24196 EK30W33+AOH24196 cross reference ISB 24196 EK30W33+AOH24196 | |
| 24196 EK30W33+AOH24196 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 24196 EK30W33+AOH24196 |
| D | 790 mm |
| d | 460 mm |
| B | 308 mm |
| C | 308 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 635 Kg |
| Size (mm) | 460x790x308 |
| Width (mm) | 308 |
| Bearing number | 24196 EK30W33+AOH24196 |
| Bore Diameter (mm) | 460 |
| Outer Diameter (mm) | 790 |
| (Grease) Lubrication Speed | 481,95 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 8820 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15288 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



24196 EK30W33+AOH24196 PDF download