- Loyal
- 7215WN
7215WN Bearing | Loyal
| 7215WN interchange Timken 7215WN | |
| 7215WN cross reference Timken 7215WN | |
| 7215WN Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215WN |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| Weight | 1,271 Kg |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | 7215WN |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Basic dynamic load rating (C) | 78 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



7215WN PDF download