- Loyal
- 7215HG1UJ74
7215HG1UJ74 Bearing | Loyal
| 7215HG1UJ74 interchange SNR 7215HG1UJ74 | |
| 7215HG1UJ74 cross reference SNR 7215HG1UJ74 | |
| 7215HG1UJ74 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215HG1UJ74 |
| a | 31 mm |
| d | 75 mm |
| D | 130 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| d1 | 93.8 mm |
| f0 | 15.06 |
| D2 | 120.88 mm |
| D1 | 111.4 mm |
| D6 | 96.4 mm |
| Mass | 1.2 kg |
| Db max | 121.5 mm |
| Da max | 121.5 mm |
| rs min | 1.5 mm |
| ra max | 1.5 mm |
| db min | 83.5 mm |
| da min | 83.5 mm |
| r1a max | 0.6 mm |
| r1s min | 0.6 mm |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Nlim (oil) | 14,000 rpm |
| Preload level | 7 |
| Nlim (grease) | 9,300 rpm |
| Preload value | 0.74 kN |
| Axial rigidity | 240 N/µm |
| Bearing number | 7215HG1UJ74 |
| Radial rigidity | 510 N/µm |
| Dynamic load, C | 74.5 kN |
| Precision class | P4 |
| Angle (α) | 20 ° |
| Static load, C0 | 62.4 kN |
| Contact angle α | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Fatigue limit load, Cu | 3.45 kN |
| Axial displacement K Factor | 0.54 |
| Min operating temperature, Tmin | -30 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.42 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 6.34 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 8.66 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 5.73 Hz |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



7215HG1UJ74 PDF download