- Loyal
- 7215DB
7215DB Bearing | Loyal
| 7215DB interchange NACHI 7215DB | |
| 7215DB cross reference NACHI 7215DB | |
| 7215DB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215DB |
| D | 130 mm |
| a | 17.1 mm |
| C | 25 mm |
| B | 25 mm |
| d | 75 mm |
| r1 | 1 mm |
| 2B | 50 mm |
| Width | 25 mm |
| r min. | 1.5 mm |
| Weight | 1.23 Kg |
| ra max. | 1 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da min. | 80 mm |
| Da max. | 124.6 mm |
| ra (max) | 1.5 mm |
| da1 (min) | 84 mm |
| Bore Size | 75 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| ra1 (max) | 1 mm |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| da2 (min) | 80 mm |
| Da2 (max) | 124.6 mm |
| Da1 (max) | 121 mm |
| Width (mm) | 25 |
| Configuration | Duplex |
| Bearing number | 7215DB |
| Angle (α) | 30 ° |
| Outside Diameter | 130 mm |
| Static Load Rating | 137,000 N |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Dynamic Load Rating | 129,000 N |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Limiting Speed - Oil | 4,700 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 1.5 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3,400 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 3400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 129 kN |
| Basic static load rating (C0) | 137 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



7215DB PDF download