- Loyal
- 7215DB
7215DB Bearing | Loyal
| 7215DB interchange NTN 7215DB | |
| 7215DB cross reference NTN 7215DB | |
| 7215DB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215DB |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| a | 42,5 mm |
| 2B | 50 mm |
| Bore | 2.953 Inch | 75 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 1.969 Inch | 50 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Weight | 2,34 Kg |
| Db max | 124,5 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| da min. | 83,5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| ra1 max. | 1 mm |
| Category | Angular Contact Ball Bearing |
| Snap Ring | No |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 25 |
| Weight / LBS | 5.216 |
| Flush Ground | Yes |
| Inch - Metric | Metric |
| Contact Angle | 30 Degree |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Keyword String | Angular Contact |
| Bearing number | 7215DB |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Angle (α) | 25 ° |
| Long Description | 75MM Bore; 130MM Outside Diameter; 50MM Width; Open; Yes Flush Ground; Ball Bearing; Single Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring |
| Outside Diameter | 5.118 Inch | 130 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Weight / Kilogram | 2.37 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Number of Bearings | 2 (1 Pair) |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Mounting Arrangement | Duplex-Back to Back |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Number of Rows of Balls | Single Row |
| Manufacturer Item Number | 7215DB |
| (Grease) Lubrication Speed | 4 200 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 137 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 128 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



7215DB PDF download