- Loyal
- 7215CP5
7215CP5 Bearing | Loyal
| 7215CP5 interchange NTN 7215CP5 | |
| 7215CP5 cross reference NTN 7215CP5 | |
| 7215CP5 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215CP5 |
| C | 25 mm |
| d | 75 mm |
| D | 130 mm |
| B | 25 mm |
| Bore | 2.953 Inch | 75 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 0.984 Inch | 25 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Preload | None |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 25 |
| Flush Ground | No |
| Raceway Style | 1 Rib Outer Ring |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B04270 |
| Cage Material | Nylon |
| Contact Angle | 15 Degree |
| Keyword String | Ball Angular Contact |
| Other Features | Single Row | Angular Contact |
| Bearing number | 7215CP5 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 5 | ISO P5 |
| Angle (α) | 15 ° |
| Material - Ball | Steel |
| Long Description | 75MM Bore; 130MM Outside Diameter; 25MM Width; Open Enclosure; ABEC 5 | ISO P5 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearing; 15 Degree Contact Angle; Nylon Cage Material; 1 Rib Outer Ring Racewa |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outside Diameter | 5.118 Inch | 130 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 1.143 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



7215CP5 PDF download