- Loyal
- 7215CG/GNP4
7215CG/GNP4 Bearing | Loyal
| 7215CG/GNP4 interchange NTN 7215CG/GNP4 | |
| 7215CG/GNP4 cross reference NTN 7215CG/GNP4 | |
| 7215CG/GNP4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215CG/GNP4 |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 2.953 Inch | 75 Millimeter |
| Width | 0.984 Inch | 25 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| weight: | 1.143 kg |
| Preload | Light |
| series: | 72C |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| bore type: | Round |
| Width (mm) | 25 |
| maximum rpm: | 11000 rpm |
| Weight / LBS | 2.52 |
| Flush Ground | Yes |
| Cage Material | Nylon |
| Inch - Metric | Metric |
| closure type: | Open |
| Contact Angle | 15 Degree |
| Raceway Style | 1 Rib Outer Ring |
| Product Group | B04270 |
| Keyword String | Angular Contact Ball |
| overall width: | 25 mm |
| bore diameter: | 75 mm |
| contact angle: | 15 ° |
| cage material: | Nylon |
| Bearing number | 7215CG/GNP4 |
| Other Features | Single Row | Angular Contact |
| fillet radius: | 1.5 mm |
| Material - Ball | Steel |
| finish/coating: | Uncoated |
| Angle (α) | 15 ° |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 7 | ISO P4 |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Long Description | 75MM Bore; 130MM Outside Diameter; 25MM Width; Open Enclosure; ABEC 7 | ISO P4 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearings; 15 Degree Contact Angle; Nylon Cage Material; 1 Rib Outer Ring Racew |
| Outside Diameter | 5.118 Inch | 130 Millimeter |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| outside diameter: | 130 mm |
| Manufacturer Name | NTN |
| outer ring width: | 25 mm |
| precision rating: | ISO Class 4 |
| Weight / Kilogram | 1.144 |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| internal clearance: | C0 |
| snap ring included: | Without Snap Ring |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Mounting Arrangement | Universal |
| row type & fill slot: | Single-Row Non-Fill Slot |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Manufacturer Item Number | 7215CG/GNP4 |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| radial static load capacity: | 65500 N |
| radial dynamic load capacity: | 79500 N |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



7215CG/GNP4 PDF download