- Loyal
- 46336
46336 Bearing | Loyal
| 46336 interchange KOYO 46336 | |
| 46336 cross reference KOYO 46336 | |
| 46336 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 46336 |
| e | 0.33 |
| d | 180 mm |
| D | 300 mm |
| T | 96 mm |
| C | 85 mm |
| Y0 | 2.01 |
| Y3 | 3.06 |
| Cu | 74.5 |
| Y2 | 2.06 |
| Cr | 872 |
| C0r | 1240 |
| r(min) | 4 |
| Weight | 25,8 Kg |
| Da min | 277 mm |
| r min. | 4 mm |
| r1(min) | 1.5 |
| Sa(min) | 5.5 |
| ra(max) | 3 |
| da(min) | 198 |
| rb(max) | 1.5 |
| Da(min) | 291.5 |
| rb max. | 1,5 mm |
| ra max. | 3 mm |
| da min. | 198 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| Oil lub. | 1200 |
| Size (mm) | 180x300x96 |
| Width (mm) | 96 |
| Bearing No. | 46336 |
| Grease lub. | 910 |
| Bearing number | 46336 |
| (Refer.)Mass(kg) | 25.8 |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 300 |
| Calculation factor (e) | 0,33 |
| Calculation factor (Y0) | 2,01 |
| (Oil) Lubrication Speed | 1200 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 910 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 1240 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 693 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



46336 PDF download