- Loyal
- 6217
6217 Bearing | Loyal
| 6217 interchange ZEN 6217 | |
| 6217 cross reference ZEN 6217 | |
| 6217 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6217 |
| D | 150 mm |
| d | 85 mm |
| B | 28 mm |
| C | 28 mm |
| Weight | 1,91 Kg |
| Size (mm) | 85x150x28 |
| Width (mm) | 28 |
| Bearing number | 6217 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| Basic dynamic load rating (C) | 83 kN |
| Basic static load rating (C0) | 64 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



6217 PDF download