- Loyal
- 6217
6217 Bearing | Loyal
| 6217 interchange KBC 6217 | |
| 6217 cross reference KBC 6217 | |
| 6217 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6217 |
| D | 150 mm |
| d | 85 mm |
| B | 28 mm |
| C | 28 mm |
| r | 2 mm |
| Weight | 1.74 Kg |
| Size (mm) | 85x150x28 |
| Width (mm) | 28 |
| Bearing number | 6217 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 84 kN |
| Basic static load rating (C0) | 62 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



6217 PDF download