- Loyal
- 6216ZZ
6216ZZ Bearing | Loyal
| 6216ZZ interchange KBC 6216ZZ | |
| 6216ZZ cross reference KBC 6216ZZ | |
| 6216ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6216ZZ |
| D | 140 mm |
| d | 80 mm |
| B | 26 mm |
| C | 26 mm |
| r | 2 mm |
| Weight | 1.41 Kg |
| Size (mm) | 80x140x26 |
| Width (mm) | 26 |
| Bearing number | 6216ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Basic dynamic load rating (C) | 77,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 58,5 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



6216ZZ PDF download