- Loyal
- 7215CDF
7215CDF Bearing | Loyal
| 7215CDF interchange NACHI 7215CDF | |
| 7215CDF cross reference NACHI 7215CDF | |
| 7215CDF Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215CDF |
| C | 25 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| D | 130 mm |
| r1 | 1 mm |
| 2B | 50 mm |
| a - | 0.7 mm |
| Width | 25 mm |
| r min. | 1.5 mm |
| Weight | 1.23 Kg |
| ra max. | 1 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da min. | 84 mm |
| Da max. | 124.6 mm |
| ra (max) | 1.5 mm |
| da1 (min) | 84 mm |
| Bore Size | 75 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| ra1 (max) | 1 mm |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| da2 (min) | 84 mm |
| Da2 (max) | 124.6 mm |
| Da1 (max) | 121 mm |
| Width (mm) | 25 |
| Configuration | Duplex |
| Bearing number | 7215CDF |
| Angle (α) | 15 ° |
| Outside Diameter | 130 mm |
| Static Load Rating | 141,000 N |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Dynamic Load Rating | 135,000 N |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Limiting Speed - Oil | 8,800 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 1.5 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6,200 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 6200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 135 kN |
| Basic static load rating (C0) | 141 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



7215CDF PDF download