- Loyal
- 7215C
7215C Bearing | Loyal
| 7215C interchange NTN 7215C | |
| 7215C cross reference NTN 7215C | |
| 7215C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215C |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| a | 26,5 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| Weight | 1,14 Kg |
| r1 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | 7215C |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Oil) Lubrication Speed | 10 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 7 800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 79,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 65,5 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



7215C PDF download