- Loyal
- 7215B
7215B Bearing | Loyal
| 7215B interchange KOYO 7215B | |
| 7215B cross reference KOYO 7215B | |
| 7215B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215B |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| a | 55.5 mm |
| Cu | 3.65 |
| Cr | 93.6 |
| f0 | - |
| C0r | 63.3 |
| Noun | Bearing |
| Bore | 2.953 Inch | 75 Millimeter |
| a(mm) | 55.5 |
| Width | 0.984 Inch | 25 Millimeter |
| Weight | 1.23 Kg |
| r min. | 1.5 mm |
| UNSPSC | 31171531 |
| r(min) | 1.5 |
| da(min) | 83.5 |
| r1 min. | 1 mm |
| Da max. | 121.5 mm |
| r1(min) | 1 |
| Da(max) | 121.5 |
| ra max. | 1.5 mm |
| ra(max) | 1.5 |
| da min. | 83.5 mm |
| Category | Angular Contact Ball Bearing |
| Oil lub. | 4600 |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Snap Ring | No |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing No. | 7215B |
| Grease lub. | 3400 |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Keyword String | Angular Contact |
| Bearing number | 7215B |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Angle (α) | 40 ° |
| (Refer.)Mass(kg) | 1.23 |
| Outside Diameter | 5.118 Inch | 130 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.koyousa.com |
| Long Description | 75MM Bore; 130MM Outside Diameter; 25MM Width; Open; No Flush Ground; Ball Bearing; Single Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; C0-Medium; Steel Cage; 40 Degree; 1 (Single) |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Number of Rows of Balls | Single Row |
| (Grease) Lubrication Speed | 4300 r/min |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



7215B PDF download