- Loyal
- 7215B
7215B Bearing | Loyal
| 7215B interchange NACHI 7215B | |
| 7215B cross reference NACHI 7215B | |
| 7215B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215B |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| a | 30.6 mm |
| r1 | 1 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 2.953 Inch | 75 Millimeter |
| Width | 0.984 Inch | 25 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| r min. | 1.5 mm |
| Weight | 1.23 Kg |
| ra max. | 1.5 mm |
| da min. | 84 mm |
| Da max. | 121 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| Category | Angular Contact Ball Bearing |
| ra (max) | 1.5 mm |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| da1 (min) | 84 mm |
| da2 (min) | 80 mm |
| Bore Size | 75 mm |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Da1 (max) | 121 mm |
| Da2 (max) | 124.6 mm |
| ra1 (max) | 1 mm |
| Snap Ring | No |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 25 |
| Flush Ground | No |
| Weight / LBS | 2.71 |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B00308 |
| Configuration | Single Row |
| Cage Material | Steel |
| Bearing number | 7215B |
| Keyword String | Angular Contact |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Angle (α) | 40 ° |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 75MM Bore; 130MM Outside Diameter; 25MM Width; Open; No Flush Ground; Ball Bearing; Single Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring |
| Manufacturer URL | http://www.nachi.com |
| Outside Diameter | 5.118 Inch | 130 Millimeter |
| Manufacturer Name | NACHI |
| Weight / Kilogram | 1.23 |
| Static Load Rating | 64,000 N |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Dynamic Load Rating | 74,000 N |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Limiting Speed - Oil | 5,300 rpm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Fillet Radius/Chamfer | 1.5 mm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Limiting Speed - Grease | 4,000 rpm |
| Number of Rows of Balls | Single Row |
| Manufacturer Item Number | 7215 B BNLS |
| (Grease) Lubrication Speed | 4000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 64 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 74 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



7215B PDF download