- Loyal
- 6216-2RS
6216-2RS Bearing | Loyal
| 6216-2RS interchange Fersa 6216-2RS | |
| 6216-2RS cross reference Fersa 6216-2RS | |
| 6216-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6216-2RS |
| D | 140 mm |
| d | 80 mm |
| B | 26 mm |
| Size (mm) | 80x140x26 |
| Width (mm) | 26 |
| Bearing number | 6216-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



6216-2RS PDF download