- Loyal
- 7215 BECBJ
7215 BECBJ Bearing | Loyal
| 7215 BECBJ interchange SKF 7215 BECBJ | |
| 7215 BECBJ cross reference SKF 7215 BECBJ | |
| 7215 BECBJ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215 BECBJ |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| a | 56 mm |
| Bore | 2.953 Inch | 75 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 0.984 Inch | 25 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Category | Angular Contact Ball Bearing |
| Inventory | 0.0 |
| Snap Ring | No |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 130x75x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Flush Ground | Yes |
| Mass bearing | 1.2 kg |
| Inch - Metric | Metric |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Material | Steel |
| D1 | 110.1 mm |
| d2 | 85.25 mm |
| d1 | 96.3 mm |
| Product Group | B00308 |
| Other Features | Normal Axial Internal Clearance |
| Keyword String | Angular Contact |
| Bearing number | 7215 BECBJ |
| Limiting speed | 5600 r/min |
| Reference speed | 5600 r/min |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Outside Diameter | 5.118 Inch | 130 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Long Description | 75MM Bore; 130MM Outside Diameter; 25MM Width; Open; Yes Flush Ground; Ball Bearing; Single Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; CB; Steel Cage; 40 Degree; 1 (Single); Univers |
| Manufacturer Name | SKF |
| Weight / Kilogram | 1.24 |
| Internal Clearance | CB |
| da min. | 84 mm |
| Da max. | 121 mm |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Db max. | 124 mm |
| ra max. | 1.5 mm |
| rb max. | 1 mm |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Outer Diameter (mm) | 75 |
| Db - max. | 124 mm |
| r1,2 min. | 1.5 mm |
| da - min. | 84 mm |
| Da - max. | 121 mm |
| r3,4 min. | 1 mm |
| Mounting Arrangement | Universal |
| ra - max. | 1.5 mm |
| rb - max. | 1 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Calculation factor A | 0.0599 |
| Calculation factor e | 1.14 |
| Calculation factor X | 0.57 |
| d1 ≈ | 96.3 mm |
| D1 ≈ | 110.1 mm |
| d2 ≈ | 85.25 mm |
| Calculation factor - e | 1.14 |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| r1,2 - min. | 1.5 mm |
| r3,4 - min. | 1 mm |
| Calculation factor - X | 0.35 |
| Number of Rows of Balls | Single Row |
| Basic dynamic load rating C | 73.5 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 70.2 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Fatigue load limit Pu | 2.7 kN |
| Calculation factor kr | 0.095 |
| Calculation factor Y0 | 0.52 |
| Calculation factor Y2 | 0.93 |
| Calculation factor Y1 | 0.55 |
| Fatigue load limit - Pu | 2.5 kN |
| Calculation factor - kr | 0.095 |
| Calculation factor - ka | 1.4 |
| Calculation factor - Y2 | 0.57 |
| Calculation factor - Y1 | |
| Calculation factor - Y0 | 0.26 |
| Basic static load rating C0 | 65.5 kN |
| Basic static load rating - C0 | 60 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



7215 BECBJ PDF download