- Loyal
- 7215 A
7215 A Bearing | Loyal
| 7215 A interchange NSK 7215 A | |
| 7215 A cross reference NSK 7215 A | |
| 7215 A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215 A |
| a | 42,1 mm |
| d | 75 mm |
| D | 130 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| Weight | 1,19 Kg |
| r min. | 1,5 mm |
| Da max. | 121 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da min. | 84 mm |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | 7215 A |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5 600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 76 kN |
| Basic static load rating (C0) | 64,5 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



7215 A PDF download