- Loyal
- LM3720
LM3720 Bearing | Loyal
| LM3720 interchange NSK LM3720 | |
| LM3720 cross reference NSK LM3720 | |
| LM3720 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LM3720 |
| r | 0.6 |
| d | 32 mm |
| D | 47 mm |
| B | 20,3 mm |
| C | 20 mm |
| B1 | 20.3 |
| D_ | 47 |
| SI | 37 |
| Z_ | 22 |
| C0 | 45 |
| d2 | 32 |
| ra | 0.6 |
| B_ | 20.3 |
| Fw | 37 mm |
| C1_ | 20 |
| DA_ | 3.5 |
| SLR | 15.8 |
| DE_ | 44 |
| KBRG | 8352 |
| SDM_ | 40.5 |
| yobi | LM3720 |
| mass2 | 0.115 |
| Weight | 0,115 Kg |
| LangID | 1 |
| da_max | 43 |
| da_min | 36 |
| r min. | 0,6 mm |
| OIL rpm | 9500 |
| ra max. | 0,6 mm |
| da min. | 36 mm |
| GRS rpm | 6000 |
| Da max. | 43 mm |
| hidYobi | LM3720 |
| hidTable | ecat_NSMRNR |
| Size (mm) | 32x47x20.3 |
| Prod_Type3 | NRB_S_LM |
| Width (mm) | 20,3 |
| Bearing number | LM3720 |
| Bore Diameter (mm) | 32 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 45 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 28,2 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



LM3720 PDF download