- Loyal
- LM6040
LM6040 Bearing | Loyal
| LM6040 interchange NSK LM6040 | |
| LM6040 cross reference NSK LM6040 | |
| LM6040 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LM6040 |
| d | 50 mm |
| D | 70 mm |
| B | 40,3 mm |
| C | 40 mm |
| Fw | 60 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,505 Kg |
| Size (mm) | 50x70x40.3 |
| Width (mm) | 40,3 |
| Bearing number | LM6040 |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 70 |
| Basic dynamic load rating (C) | 66 kN |
| Basic static load rating (C0) | 156 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



LM6040 PDF download